Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Hastalık yapıcı özellikte bir mikrobun vücuda girip yerleşmesi ile oluşan hastalıklara Enfeksiyon Hastalıkları denir. Tanımdan da anlaşılacağı gibi bakterilere ve viruslere bağlı olarak ortaya çıkan her türlü ateşli ve bulaşıcı hastalık "Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji "nin ilgi alanıdır. Enfeksiyon Hastalıkları, tüm dünya ülkelerinde tıp teknolojisindeki hızlı gelişmelere rağmen sık görülen, ölümlere yol açabilen hastalık grubu olarak tanımlanır. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanları Mikrobiyoloji laboratuvarı sonuçları ile hastalık arasındaki yorum köprüsünü kurar ve hastaya en iyi hizmetin verilmesini sağlar.

Hastane Enfeksiyonları:

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Birimi aynı zamanda hastane enfeksiyonlarını kontrol etmek, izlemek, bu enfeksiyonları en aza indirmek için gerekli çalışmaları yapmakta; hasta, hasta yakınları ve ilgili personele bu konuda eğitimler vermektedir. Enfeksiyon kontrol çalışmalarında antibiyotiklerin bilinçli, uygun ve etkin kullanılması da ayrı bir yer tutmaktadır.

Personel Sağlığı:

Hastane personelini standart önlemler hakkında ve bulaşıcı hastalıklardan korunmak için bilgilendirmek ve aşılamak. Poliklinik Hizmetleri: Hastaların erken tanı ve tedavi hizmetlerinin sağlanması.Başta Hepatit B olmak üzere diğer bulaşıcı hastalıkların, aşı ile önlenebilir olanlarına karşı aşı uygulamasının sağlanması ( Hepatit A, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, grip, tetanoz,zatürre vs.), hasta ve hasta yakınlarını bulaşıcı hastalıklar konusunda daha yaygın biçimde eğitmek, bulaşıcı hastalıkların bildiriminin yapılmasını sağlamak. Polikliniğimizde ayrıca; seyahat sağlığı, bulaşıcı hastalıklara karşı aşılama ve diğer koruma yöntemleri konusunda da danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Klinik Hizmetleri:

Gripten menenjite, idrar yolu enfeksiyonlarından hepatitlere, ishaller, besin zehirlenmeleri ve parazit hastalıklarına kadar çok geniş bir hastalık gurubu enfeksiyon hastalıklarının alanına girmektedir. Ayrıca yüksek ateşle seyreden enfeksiyon dışı hastalıkların da ayrım ve değerlendirilmeleri daha sonra hastaların ilgili bölümlere yönlendirilmeleri de enfeksiyon hastalıkları biriminin işlerindendir.

Temel ilgi alanlarımız;


 1. Gastrointestinal Sistem İnfeksiyonları
 2. Üst ve Alt Solunum Yolları İnfeksiyonları
 3. Deri ve Yumuşak Doku İnfeksiyonları
 4. İdrar Yolu İnfeksiyonları
 5. Kas ve İskelet Sistemi İnfeksiyonları
 6. Santral Sinir Sistemi İnfeksiyonları
 7. Hematopoetik ve Lenforetiküler Sistem İnfeksiyonları
 8. Kardiyovasküler Sistem İnfeksiyonları
 9. Döküntülü İnfeksiyonlar
 10. Cinsel Yolla Bulaşan İnfeksiyonlar
 11. Hastane İnfeksiyonları
 12. Edinsel İmmun Yetmezlik Sendromu (HIV/AIDS)
 13. Akut ve kronik Hepatitler (Sarılık)
 14. Antibiyotikler ve antibiyotiklerin doğru kullanımı
 15. Ateş ve Nedeni Bilinmeyen Ateş
 16. Bağışıklama-Aşılama
 17. Seyahat Sağlığı ve Danışmanlık

Dr. Emre Vudalı

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı


Yüksek Standartlarda Hizmet Kalitesi

Hastalarımız ve refakatçileri için en konforlu şekilde planlanan suit odalarımız güler yüzlü personelimizle hizmetinizdedir.

Hastanemizi Ziyaret Etmek İster Misiniz?

Hemen randevunuzu alın!

Hastanemize Hoşgeldiniz

Medical Port Tunççevik Hastanesi sizlerin ve ailenizin sağlıklı yaşamasını hedefleyen ve tüm branşları bünyesinde bulunduran kurumsal, güler yüzlü ve tam donanımlı bir sağlık merkezidir.