Gıda İntolerans Testi

Gıda İntoleransı nasıl oluşur?

Besinler vücuda alındıktan sonra parçalanıp kana karışıncaya kadar bir dizi sindirim evresinden geçer. Bağırsakta en küçük yapı taşlarına kadar (aminoasitler) parçalanan besinler emilim yoluyla kana aktarılır fakat bağırsak florasındaki bozukluklar, geçici bağırsak sendromları ve böylece besinler kana parçalanmadan geçer. Aminoasit olmayan bu besin parçalarını savunma sistemi yabancı madde gibi algılar ve savunma sistemini çalıştırır.

Gıda İntoleransının, Gıda alerjisinden farklılığı nedir?

Gıda intoleransı ve gıda alerjisi ters gıda reaksiyonlarıdır. Ters gıda reaksiyonu vücuda alınan gıdaya karşı klinik olarak verilen normal olmayan yanıtları ifade eder. Gıda intoleransı, bir alerjik olmayan alerji’dir. Bu tanım 1991 yılında alerji uzmanı Kaplan tarafından yazılan makalede, intoleransın alerjik durumlarla anlaşılması gereken ilk nokta geleneksel alerjilerin ve gıda toleransının aynı şeyler olmadığıdır.

GIDA İNTOLERANSININ YAYGINLIĞI

Bilinen klasik besin alerjisi göreceli olarak nadir görülmektedir. İngiltere popülasyonunda sadece tahmini  %2.5 yetişkine ve  %8 çocuğa besin alerjisi tanısı konmuştur. Buna karşın bu konuda öncü olan Allergy UK (İngiltere Alerji Kurumu)’e göre nüfusun %45’i, Dünya sağlık örgütüne göre ise dünya nüfusunun yarısı, yani her 2 kişiden 1’i besin intoleransından etkilenmektedir.

Testin Üreticisi

Alertfood Gıda İntoleransı testleri Amerika’nın önde gelen firmalarından biri olan Biomerica Inc. tarafından üretilmektedir. Biomerica Inc. 40 yıllık üretim sürecinde yeniliklerin ve ilklerin firması olarak sağlık sektörüne imzasını atmış bir firmadır. In-vitro tanı ( laboratuvar testleri) da 40 yılı aşan üretim tecrübesi ile Biomerica firması dünya coğrafyasındaki farklı beslenme alışkanlıklarına göre farklı gıda spesifik IgG panelleri ile üretim yapmaktadır. Dünya genelinde 80 ülkede AlertFood Gıda İntolerans testi uygulamasını gerçekleştirmiştir. Gıda intolerans testleri Alertfood , Uzakdoğu, Rusya, Akdeniz, Fransız ve gıda katkı maddeleri gibi birçok farklı gıda spesifik IgG panellerinden oluşmaktadır.  Ülkemiz için özel seçilmiş ve üretilmiş olan AlertFood Gıda İntoleransı test paneli tamamen bizim beslenme kültürümüze uygun gıdalardan oluşmaktadır.

Testin Özellikleri

 • En son yapılan bilimsel çalışmalarla güvenilirliği ve tekrarlanabilirliği onaylanmış tek test
 • Dünyada sağlık otoritelerinin güvenilirliğini en üst düzeyde kabul ettiği FDA onaylı tek test
 • 270 farklı gıda ve 14 gıda katkı maddesi olan tek test
 • Gıda katkı maddelerini içeren tek test
 • Tekrarlanabilirliği kanıtlanmış tek test
 • Dünya genelinde 80 ülkede uygulanmıştır
 • Dünya coğrafyasında farklı beslenme alışkanlıklarına göre hazırlanmış panelleri ile tek test
 • Ülkemiz beslenme kültürüne göre (Akdeniz beslenme kültürüne göre) hazırlanmış tek test

Çalışma Numunesi

AlertFood Gıda İntoleransı 270 gıda ve AlertFood Gıda İntoleransı 14 additives testleri damardan alınan kan örneği ile çalışır. 270 gıda ve 14 gıda katkı maddesi sonucu için her test ayrı ayrı çalışılır. En doğru ve en güvenilir sonucun verilebilmesi 284 tane ayrı testin yapılması demektir. 284 test sonucunun verilebilmesi için gerekli numune miktarının diğer testlerin iddia ettiği gibi parmak ucu kandan karşılanması mümkün değildir.

AlertFood Testi Üreticisi Biomerica’ nın Sertifikaları

Amerika gıda ve ilaç dairesinin verdiği FDA onaylı dünyadaki tek testtir. FDA dairesi güvenilirliğini ve hassasiyetini %98’in üzerinde kanıtlamamış olan hiçbir teste onayını vermemektedir. Testimiz güvenilirliği ve hassasiyeti %98’in üzerinde olduğunu FDA belgesi ile kanıtlamaktadır.

 • Certification ISO9001:2000
 • Certification ISO13485:2003
 • European InVitro Diagnostic Directive 98/79/EC
 • American Food And Drug Administration   (FDA)

Hastanemizi Ziyaret Etmek İster Misiniz?

Hemen randevunuzu alın!

Hastanemize Hoşgeldiniz

Medical Port Tunççevik Hastanesi sizlerin ve ailenizin sağlıklı yaşamasını hedefleyen ve tüm branşları bünyesinde bulunduran kurumsal, güler yüzlü ve tam donanımlı bir sağlık merkezidir.

Poliklinik Mesai Saatlerimiz

 • 800 - 1800
 • 800 - 1400

Hastanemiz 7/24 Tam Donanımlı Acil Servis Desteği Vermektedir