Hepatit B

Grip ve Beslenme
07/03/2017
Down Sendromu
21/03/2017

Hepatit B, karaciğerde iltihaplanmaya neden olan ve Hepatit B Virüsünün (HBV) neden olduğu viral bir hastalıktır. Hepatit B, bu grupta yer alan virüs türlerinden sadece biridir.

Akut ve Kronik Hepatit B’nin Belirtileri Nelerdir?

Akut Hepatit B yeni bir enfeksiyonu tanımlarken, kronik hepatit B altı aydan uzun süreli enfeksiyonu tanımlar. Hepatit B çoğu hastada herhangi bir belirti göstermez. Bazı kişilerde sadece grip benzeri hafif belirtiler gösterirken çoğu hastada doktora gitmeyi gerektirecek kadar belirti vermeyebilir. Hepatit B’li kişilerin çok az bir kısmında yorgunluk, kas ağrısı, sarılık, ateş ve/veya iştah kaybı gibi ciddi belirtiler gösterir.

Hepatit B nasıl bulaşır?

Bulaşmanın gerçekleşebileceği birçok yol vardır bunlar:

 • Anneden bebeğe
 • Korunmasız cinsel ilişki sırasında
 • İğne paylaşımı
 • Dövme ya da vücut delme
 • Kan nakli
 • Cerrahi operasyonlar sırasında

Hepatit B hangi yollarla bulaşmaz?

Hepatit B, aynı kaptan yemek yemekle, Hepatit B’li birinin yediği gıda veya su tüketilmekle, annenin bebeğini emzirmesiyle, sarılmakla, öpüşmekle, tokalaşmakla, öksürmekle, hasta kişiyle aynı tuvaleti kullanmakla, aynı havuza girmekle, aynı oyuncak ile oynamakla vb yollar ile bulaşmaz.

Hepatit B karaciğerimi nasıl etkiler? 

Hepatit B virüsü karaciğer hücrelerinde çoğalırlar, fakat virüsün kendisi doğrudan karaciğer hasarına yol açmaz. Aksine, virüsün varlığı vücuttan virüsü yok etmeye ve enfeksiyondan kurtulmaya çalışan bir bağışıklık cevabını tetikler. Bu bağışıklık cevabı karaciğerin iltihaplanmasına ve karaciğer hücrelerine ciddi hasar verebilmesine neden olur. Karaciğer hücreleri hasar gördüğünde iyi çalışmayabilir ve ölebilirler. Bu karaciğerin yaralanmasına (karaciğerde skar oluşmasına) neden olabilir, ayrıca fibroz olarak da bilinir. Zaman geçtikçe, karaciğerdeki bu tür hasarlar siroz ile sonuçlanabilir. Nodül olarak bilinen düzensiz

şişlikler pürüzsüz karaciğer dokusunun yerini alır ve karaciğer sertleşir. Fibroz nedeniyle devam eden skarlaşma ile birlikte, bu etki karaciğerin normal fonksiyonlarını sağlayan sağlıklı hücrelerinin tükeneceği anlamına gelir. Bu, karaciğer nakli olunmazsa ölümcül olabilen karaciğer yetmezliğinin gelişmesine neden olabilir. Eğer kronik hepatit B enfeksiyonunuz varsa, karaciğer kanserine yakalanma riskiniz mevcuttur (hepatosellüler karsinom ya da HCC olarak da bilinir). Karaciğer kanserine siroz olduğunda ya da olmadığında da yakalanılabilir.

Hepatit B hastası olan bir kişiye her zaman tedavi başlanır mı?

Hayır her zaman tedavi başlanmaz. Kronik hepatit B hastalığı farklı fazlarda görülebilinir. Bunlardan en önemlileri; inaktif (taşıyıcı) ve immün aktif fazlardır. Genelde inaktif hepatit hastalarına takip önerilerken, immün aktif hastalara tedavi başlanır.

Virüsün çoğalmasını ve geniş ölçüde karaciğer hasarına neden olmasını engellemeye yardımcı olabilecek birçok tedavi seçeneği mevcut. Bunlar genel olarak günde tek tablet rejimlerdir.

Tedavi almasam ne gibi sonuçlar doğurur?

Eğer bir kişi uzun yıllar immün aktif fazda tedavisiz kalırsa; uzun dönemde karaciğer hastalığı, karaciğer yetmezliği, karaciğer kanseri ve hatta ölüm gibi ciddi sonuçlara yol açabilir.

Hepaitit B’ den nasıl korunabilirim?

 1. Bilgilenmek
 2. Aşı yaptırmak (en etkin korunma yöntemi)
 3. Şüphelenildiği durumlarda enfeksiyon hastalıkları doktoruna başvurup test yaptırmak.

Dr.Emre Y. VUDALI

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı

Doktorunuzdan hemen randevu almak için tıklayın.

 
 

Hastanemizi Ziyaret Etmek İster Misiniz?

Hemen randevunuzu alın!

Hastanemize Hoşgeldiniz

Medical Port Tunççevik Hastanesi sizlerin ve ailenizin sağlıklı yaşamasını hedefleyen ve tüm branşları bünyesinde bulunduran kurumsal, güler yüzlü ve tam donanımlı bir sağlık merkezidir.

Mesai Saatlerimiz

 • 800 - 1800
 • 800 - 1400

Hastanemiz 7/24 Tam Donanımlı Acil Servis Desteği Vermektedir