Herpes Zoster (Zona) Aşısı

Genel bilgiler

Zona hastalığına yol açan virüs aslında suçiçeğine neden olan virüstür. Suçiçeği geçiren bireylerde, virüs sinir hücrelerine yerleşerek pasif halde kalır. Bu virüs ileride tekrar aktive olarak zona hastalığına sebep olabilir. Bu nedenle suçiçeği geçirmiş olan herkes zona geçirme riski altındadır.

Kimlere aşı önerilir?

Daha önce suçiçeği ve zona zoster geçirip geçirmemiş olmasına bakılmaksızın 50 yaş üzerindeki tüm bireylere önerilmektedir. Kronik (uzun dönemli) hastalığı olanlar (Kronik böbrek yetmezliği, diabetes mellitus, romatoid artrit, KOAH) huzurevinde kalanlar zona açısından artmış riske sahip olacaklarından aşılanması önerilmektedir.

Aşı kimlere önerilmez?

Aşının herhangi bir içeriğine karşı allerji varlığı; bir önceki dozda allerjik reaksiyon; kemik iliği ya da lenfatik sistemin etkilendiği lösemi, lenfoma ve diğer kanserlerde görülen bağışıklık yetmezlik halleri; 2 haftadan uzun süre immünsüpresif dozda kortikosteroid kullanımı; primer ya da kazanılmış immün yetmezlik halleri; aktif tüberküloz; gebelik ve 38.5C’nin üzerinde ateşin eşlik ettiği hastalıklar gibi durumlarda aşı yapılmaz. Kısacası bağışıklık sistem yetmezliklerinde aşı yapılmaz.

Aşı yan etkileri

Aşı yan etkileri genel olarak ateş (ilk 48 saat), halsizlik ve bölgesel ağrı yapabilmektedir. Eğer bu yan etkilerin uzaması veya farklı ve beklenmedik bir etki olması halinde doktorunuza başvurunuz.

Yüksek Standartlarda Hizmet Kalitesi

Hastalarımız ve refakatçileri için en konforlu şekilde planlanan suit odalarımız güler yüzlü personelimizle hizmetinizdedir.

Hastanemizi Ziyaret Etmek İster Misiniz?

Hemen randevunuzu alın!

Hastanemize Hoşgeldiniz

Medical Port Tunççevik Hastanesi sizlerin ve ailenizin sağlıklı yaşamasını hedefleyen ve tüm branşları bünyesinde bulunduran kurumsal, güler yüzlü ve tam donanımlı bir sağlık merkezidir.

Poliklinik Mesai Saatlerimiz

  • 800 - 1800
  • 800 - 1400

Hastanemiz 7/24 Tam Donanımlı Acil Servis Desteği Vermektedir