Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak Aşıları

Genel bilgiler

Kızamık veya kızamıkçık genelde çocuklık çağında ateş ve döküntü yaparken ,kabakulak tükürük bezlerinde şişme ve ateşe yol açan bulaşıcı viral bir hastalıktırlar. Bu aşı bir seferde üç hastalıktan korunmayı sağlar.

Kimlere aşı önerilmekte?

Kızamık aşısı veya kızamıkçık aşısı olup olmadığına dair kayıtlı bilgisi ve güvenilir öyküsü olmayan veya hastalığı geçirdiğine dair kayıt olmayan yetişkinlere en az 1 doz KKK (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak) aşısı yapılmalıdır. Laboratuvar tetkikleriyle her bir hastalığa karşı bağışıklık olduğu gösterilmiş ise aşılanmasına gerek yoktur. Tam bağışıklık için hayat boyu toplam iki doz KKK aşısı önerilir.

Aşağıdaki durumlarda 2. doz KKK aşısı uygulanmamışsa öncelikli tekrar aşısı yapılmalıdır:

  • Yakın zamanda kızamık, kızamıkçık veya kabakulağa maruz kalma ya da salgın durumu
  • Bir sağlık kuruluşunda ya da bakım evinde çalışma
  • Yükseköğrenim kurumlarında eğitim görme
  • Temas riskinin yüksek olduğu uluslararası seyahat planlama

Aşı kimlere önerilmez?

  • Gebeler veya aşı yapıldıktan sonra 4 hafta içerisinde gebelik planlayanlar aşılanmamalıdır. Aşı yapılan kişi bir ay süreyle gebe kalmamalıdır. Emzirme döneminde aşı yapılabilmekte. Kızamıkçığa karşı bağışıklığı olmayan gebeler doğumdan hemen sonra KKK ile aşılanmalıdır.
  • Ağır bağışıklık yetmezliği olan kişilerde (kanser hastaları, organ nakli yapılanlar, uzun süre kortikosteroid kullananlar, kemoterapi veya radyoterapi alanlar, ağır immünyetmezliği olan HIV pozitif hastalar vb.) canlı aşı olması sebebiyle KKK aşısı yapılmamaktadir. Orta/ağır şiddette hastalığı olanlarda erken dönem geçinceye kadar aşı ertelenmelidir.
  • Yumurta, jelatin veya neomisine allerjik reaksiyonu olan kişilere aşı yapılmamalıdır.

Aşı yan etkileri

Aşı yan etkileri genel olarak ateş (ilk 48 saat), halsizlik ve bölgesel ağrı yapabilmektedir. Eğer bu yan etkilerin uzaması veya farklı ve beklenmedik bir etki olması halinde doktorunuza başvurunuz.

Yüksek Standartlarda Hizmet Kalitesi

Hastalarımız ve refakatçileri için en konforlu şekilde planlanan suit odalarımız güler yüzlü personelimizle hizmetinizdedir.

Hastanemizi Ziyaret Etmek İster Misiniz?

Hemen randevunuzu alın!

Hastanemize Hoşgeldiniz

Medical Port Tunççevik Hastanesi sizlerin ve ailenizin sağlıklı yaşamasını hedefleyen ve tüm branşları bünyesinde bulunduran kurumsal, güler yüzlü ve tam donanımlı bir sağlık merkezidir.

Poliklinik Mesai Saatlerimiz

  • 800 - 1800
  • 800 - 1400

Hastanemiz 7/24 Tam Donanımlı Acil Servis Desteği Vermektedir