Peeling

Cildin en üst tabakasında ölü deri hücreleri ile yağ tabakası bulunur ve günlük makyaj kalıntıları, toz ve hava kirliliği partikülleri buraya yapışır kalır. Yine sivilceli ve yağlı cilde sahip kişilerde sivilce oluşmasında rol oynayan deri tıkacı da bu tabakada oluşur. Lekeli ciltlerde ise koyulaşmaya sebep olan renk hücrelerinin bazıları bu tabakada birikir. Peeling üstteki problemli tabakayı temizler ve alttan yeni deri hücrelerinin gelişmesini sağlar. Böylece alttan gelen yeni sağlıklı deri hücreleriyle derinizin üst kısmı kaplanmış ve cildiniz yenilenmiş olur.
Peeling; solgun ve donuk görünen ciltleri eski haline kavuşturmak, deriyi canlandırmak, sivilce izlerini yok etmek, cildi gençleştirmek, görünüşü iyileştirmek için belirli türde kimyasal solüsyonların yüze uygulanması olarak tanımlanabilir.

Üç çeşit Peeling vardır. Bunlar;

 • Yüzeysel peeling
 • Orta derinlikte peeling
 • Derin peeling
 • Peeling İşleminde En Sık Kullanılan Asitler Hangileridir?
  Peeling için çok sayıda peeling asiti olmakla birlikte en sık kullanılanlar glikolik asit, alfa hidroksi asitler (AHA), triklosetik asit(TCA), salisilik asit, Jessner solisyonu ve kombinasyonlarıdır.

  Peeling Yaptırmanın Amaçları Nelerdir?

  Peeling yöntemiyle cilt yüzeyindeki kırışıklıklar, cildin erken yaşlanması, kan dolaşımı bozukluğu, güneş hasarları, lekeler ve sivilce izleri üzerinde etkili olur. Güneş, yanık ve herediter faktörlerin deride oluşturduğu kırışıklar, güneşe ve yaşa bağlı lekeler, karaciğer lekeleri, çiller, kanser potansiyeli taşıyan kabuklu kızarıklık veya yüzdeki koyu renkli lekeler, melazma denilen hormonal veya gebelik lekeleri peeling ile düzeltilebilir hatta iyileştirilebilir. Aktif aknede iyileşmeye ve akne izlerinde düzelmeye yardımcıdır. Deride oluşturulan soyulmanın ardından yeni deri gelir ve yeni gelen cildin dokusu ve rengi daha düzgün, daha homojendir.
  Peelingin uygulandığı madde ile peelingin yoğunluğu değişmektedir. Kimyasal asitlerin kullanıldığı bazı peelinglerde cildin daha derin tabakaları soyulmakta bu tür peelinglerde 1-2 seansta iyi bir görünüm elde edilmekte ama 1-2 hafta arasında süren ciltte kızarma ve soyulmaya yol açmaktadır.

  Kimyasal Peeling Uygulama Nedenleri Nelerdir?

  • Düzensiz , kuru cildin düzenlenmesi.
  • İnce kırışıklikların giderilmesi.
  • Sivilce tedavisi.
  • Leke problemlerinde.
  • Yüzdeki ince çizgileri azaltmada
  • Gebelik lekelerinin giderilmesi.
  • Eldeki yaşlılık ve güneş lekelerinin giderilmesi.
  • Ölü hücrelerin birikimini engelleme.
  • Cilt içerisindeki nem tutumunu artırma (%60).
  • Cildi canlandırma, mat görünümü düzeltmede.

  Yüzeysel Kimyasal Peeling Nedir?

  Hafif kırışıklıkların ve epidermal cilt lekelerinin giderilmesi, yaşlılık izlerinin ve kuruluğun giderilmesi amacı ile kullanılır. Etken ajan alfa ve beta hidroksi asitlerdir (meyve asitleri). Uygulama günlük yaşamdan alakoymaz.

  Orta Dereceli Peeling Nedir?

  Daha derin kırışıklık ve lekelerin ve güneş hasarının giderilmesinde kullanılır. Bir süre günlük hayattan uzaklaşmayı gerektirir.

  Derin Peeling Nedir?

  Ağır güneş hasarı, derin kırışıklıklar, akne-yara izleri ve lekelerin giderilmesinde kullanılır. Ameliyathane koşullarında ve anestezi eşliğinde uygulanır. Tam iyileşme gerçekleşene dek bakım ve pansuman gerektirir. Nadiren ve bazı özel koşullarda tercih edilebilir.

  Peeling ile Neler Tedavi Edilmez?

  Derideki gevşeme ve sarkmalar düzeltilemez. Kimyasal peeling işlemi yüz gerdirme, kaş kaldırma işlemlerinin yerini tutmaz veya gözkapağı düşüklüğünü gidermede etkili değildir. Derin çukurlarda bir dereceye kadar yardımcı olabilmekte, küçük çukurlar ve izlerde ise çok etkili olabilmektedir.

  Peeling Sonrasında Oluşabilecek Durumlar Nelerdir?

  Kimyasal peelingin derinliğine bağlı olarak hafif veya güneş yanığı benzeri reaksiyon oluşur. Yüzeyel tipte 1-5 gün süren kızarıklık, hafif soyulmalar olur. Derin tiplerde ödem ve deride gerginlik yanısıra kahverengi bir tabaka oluşumu olağandır; bu tabaka 7-10 günde soyulur.

Dr. Aysel Bittacı

Dermatoloji


Yüksek Standartlarda Hizmet Kalitesi

Hastalarımız ve refakatçileri için en konforlu şekilde planlanan suit odalarımız güler yüzlü personelimizle hizmetinizdedir.

Hastanemizi Ziyaret Etmek İster Misiniz?

Hemen randevunuzu alın!

Hastanemize Hoşgeldiniz

Medical Port Tunççevik Hastanesi sizlerin ve ailenizin sağlıklı yaşamasını hedefleyen ve tüm branşları bünyesinde bulunduran kurumsal, güler yüzlü ve tam donanımlı bir sağlık merkezidir.

Poliklinik Mesai Saatlerimiz

 • 800 - 1800
 • 800 - 1400

Hastanemiz 7/24 Tam Donanımlı Acil Servis Desteği Vermektedir