Yeni Nesil Gıda Tolerans Analizi

ALCAT Test

Hangi gıdaların veya maddelerin vücudunuzda istenmeyen reaksiyonlara sebep olduğunu öğrenmeniz artık çok KOLAY. ALCAT test sayesinde uzun zamandır devam eden yanlış beslenmeye bağlı oluşan birçok şikayetinizin sebeplerini öğrenebilir ve bunlardan kurtulabilirsiniz.

ALCAT Test ile bunları öğrenebilirsiniz;

 • Kronik bağışıklık sistemine ait rahatsızlıklar
 • İnflamasyon
 • Kilo alma
 • Yanlış ve Doğru beslenme

Gıdalara ve kimyasallara ait reaksiyonlar vücudumuzda kronik ve ilerleyeci hasarlara sebep olur. Bunların sonucunda ortaya çıkan hastalıkların birçoğu klasik tanı yöntemleriyle saptanamaz. Bu gibi rahatsızlıkların birçoğunun sebebi yanlış ve kötü beslenme kaynaklıdır.

Alcat Test sonucunda beslenme şeklini değiştiren kişilerde birçok şikayetin zaman içinde kaybolduğu gözlenmiştir. Alcat Test’in başarısı klinik olarak birçok çalışma ile de kanıtlanmıştır.

Kimlere Önerilir?

Gıdalar, kimyasallar ve diğer birçok madde vücudumuzda akut veya kronik şikayetlerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu maddeler bağışıklık sistemini gereksiz yere ve aşırı derecede tetikleyerek istenmeyen reaksiyonların ortaya çıkmasına sebep olurlar. Bazen bu reaksiyonlar çok şiddetli olabilir.

 • Sindirim Sistemi: İshal, kabızlık, şişkinlik, hazımsızlık, gastirit, reflü, emilim ve beslenme problemleri
 • Cilt Bozuklukları, Egzama, sedef, kızarıklıklar, kaşıntı, keratoz, ürtiker, akne,
 • Sinir Sistemi, Migren, başağrısı, hafıza problemleri, kronik yorgunluk, depresyon, dikkat problemleri
 • Solunum Sistemi, Kronik öksürük, nefes alma zorlukları, sinüzit
 • Metabolik / Hormon sistemi, Şişmanlık, kilo verememe, diyabet, metabolik sendrom, tiroid bezi problemleri, kısırlık, adet bozuklukları
 • Kas İskelet sistemi Disorders, Artirit, eklem problemleri, tendinit
 • Bağışıklık sistemi Enfeksiyonlara duyarlı olmak, alerjik reaksiyonlarda artış, otoimmun hastalıklar, kalp rahatsızlıkları, kanserin yayılması

Sadece Kan Testi

Sadece kan vererek neredeyse 450 ye yakın yiyecek, katkı maddesi, renklendirici, koruyucu, kimyasal, küf vb maddenin vücudunuzda meydana getirdiği reaksiyonlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Anlaşılır Test Sonuçları

Alcat Test son derece kolay anlaşılan hem Türkçe hem İngilizce raporlar içerir. Renklendirilmiş özel rapor formatı sayesinde hangi maddelerin size iyi geldiğini hangilerinin gelmediğini kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Kalite Kontrol

Alcat Test Laboratuvarları aşağıdaki kalite sertifikalarına sahiptir.

 • CLIA-ID#10D0283906
 • CE Marked. TUV Certified and safety monitored
 • Supported by the EU and the State of Brandenburg
 • ISO 13485:2003 + AC:2012

Metod

Alcat Test kanda dolaşan beyaz küreler (akyuvarlar) üzerinden gıdalar ve diğer maddelere bağlı oluşan tetiklenmiş bağışıklık cevaplarını ölçer. Beyaz küreler 5 ayrı hücre cinsinden oluşurlar. Vücudumuzun savunma sisteminde önemli rol oynayan Nötrofil adı verilen hücreler bu reaksiyonların oluşmasında anahtar rol oynarlar. Enfeksiyonların önlenmesinde ve iyileştirilmesinde son derece önemli olan bu mekanizma gereksiz yere fazla çalıştığında çok önemli başka sağlık problemlerine sebep olabilir.

Alcat Test Tip-1 IgE ye bağlı allerjik reaksiyonların tespitinde kullanılmaz.

Alcat Test ve IgG ölçen diğer testler arasındaki fark

Gıdalara ve Kimyasallara bağlı reaksiyonlar faklı mekanizmalar tarafından tetiklenebilir. Hücre seviyesinde yapılan ALCAT Test ile, hafızaya alınmış eski reaksiyonlar değil, hücrede meydana gelen anlık tepkiler ölçülür. Diğer testlerde ise bağışıklık sisteminin hafızasına bakıldığından yanlış yorumlar ortaya çıkabilir.
Hücrelerden salınan serbest radikaller tüm vücudumuzda kronik ve ilerliyen hasarlara sebep olmaktadır. Bu hasarlar oluşurken hücre seviyesinde birçok mediator kana salınırken, IgG seviyelerinde hiç bir değişiklik olmamaktadır.

Bilimsel çalışmalar IgG reaksiyonlarının çoğunun patojenik değil koruyucu olduğunu göstermiştir.

Hastanemizi Ziyaret Etmek İster Misiniz?

Hemen randevunuzu alın!

Hastanemize Hoşgeldiniz

Medical Port Tunççevik Hastanesi sizlerin ve ailenizin sağlıklı yaşamasını hedefleyen ve tüm branşları bünyesinde bulunduran kurumsal, güler yüzlü ve tam donanımlı bir sağlık merkezidir.

Poliklinik Mesai Saatlerimiz

 • 800 - 1800
 • 800 - 1400

Hastanemiz 7/24 Tam Donanımlı Acil Servis Desteği Vermektedir